Çocuklarda Kaygı

Çocuklarda Kaygı

Genelde kaynağı belirsiz olarak hissedilen, belirtileri uzun süren, tanımlanması zor duygusal huzursuzluk durumu olarak tanımlanabilir. Bazen yetişkinler için önemsiz ve küçük görünen bir durum bile çocuklar için önem taşıyor olabilir ve onun yaşantısını etkileyebilir. Çocuğunuzdaki korku ve kaygı yaratan durum ile başa çıkmanın bazı yolları vardır ve ne yaptığınıza bağlı olarak bu durum iyileşebilir veya daha kötü bir hale dönüşebilir.

Çocuklarda kaygı, genellikle çocuğun yaşına ve kişiliğine bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ancak, genel olarak şu belirtiler kaygının varlığını gösterebilir:

1. Fiziksel Belirtiler:

   - Karın ağrısı

   - Baş ağrısı

   - Mide bulantısı

   - Yorgunluk

   - Kas gerginliği

2. Duygusal Belirtiler:

   - İrritabilite

   - Huzursuzluk

   - Kolayca ağlama

   - Duygusal dalgalanmalar

   - Korku ve endişe ifadeleri

3. Davranışsal Belirtiler:

   - Uykusuzluk veya aşırı uyuma

   - Yeme alışkanlıklarında değişiklik

   - Sosyal çekilme

   - Okul veya arkadaşlarla ilişkilerde zorluklar

   - Takıntılı düşünceler veya davranışlar

4. Okul Performansında Değişiklik:

   - Notlarda düşüş

   - Dikkat eksikliği

   - Sınav kaygısı

   - Okula gitmek istememe

Tedavi, çocuğun yaşına, kaygı düzeyine ve kaygının nedenlerine bağlı olarak değişebilir. Ancak genelde şu yöntemler kullanılır:

Psikoterapi: Birçok durumda, çocuklarla terapi, kaygıları anlamalarına ve bu konuda başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Oyun terapisi, bilişsel davranış terapisi kum terapisi sanat terapisi aile terapisi oyun terapisi gibi yöntemler kullanılabilir.

Eğitim ve Bilinçlendirme: Çocuğa kaygıyla başa çıkma becerilerini öğretmek, ona duygusal düzenleme konusunda yardımcı olabilir.

Unutulmamalıdır ki, çocuklardaki kaygı belirtileri ciddi bir şekilde ele alınmalı ve profesyonel yardım alınmalıdır. Çocuğunuzun kendi yaş düzeyine uygun olmayan, uzun süren ve günlük yaşamını olumsuz etkileyen kaygıları veya korkuları varsa, bu durum ailenin ve uzman bir psikoloğun iş birliğiyle en iyi şekilde yönetilebilir.

 

Ayrıntılı bilgi veya randevu almak için; 0532 389 97 40 numaralı telefon üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.